Bingo hösten 2026
BINGO
Ett efterlängtat Bingospel, genomfördes onsdagen den 2 september i våra fina lokaler i Räppe. Många spelsugna medlemmar kom, hela 43 stycken, så glädjen stod högt i tak. Många träffades för första gången efter den långa sommarledigheten, så precis som vanligt så klingade skratten högt och jublande. Många fina vinster hade sponsrats av ICA Maxi, ICA Kvantum, Lena Carlsson, Birgit Askmarken, Britt-Mari Denborg, Ronny Runesson, Ann och Conny Carlsson och tackades med en stor applåd.
Efter två spel, med glada bingorop, var det dags för en bensträckare och den välkända rörelsesången ljöd klingande och glatt. Ytterligare två spel avklarades och sedan var det dags för en kaffepaus. Dolores Lohman och Anne Karlsson hade brett goda frallor och kokat kaffe och te, vilket var uppskattat. Kaffepausen avslutades med en ypperligt god Madeirasockerkaka.
Nya spel sattes igång och även i denna omgång var det många som skrek bingo. Innan avslutningen var det dags för lottdragning, där många hade turen på sin sida, medan andra inte hade Fru Fortuna till sin hjälp.
Stort TACK till alla glada medlemmar som kom, och hjälpte till att förgylla eftermiddagen. Stort TACK också till alla ni, som på ett eller annat sätt, hjälpte till med arrangemang och er glädje! Ni är guld värda varenda en!
Kom ihåg att anmäla er till den roliga fimen "DR T och kvinnorna" 22 september kl. 14.00. VÄLKOMNA!